Poradnik dla nowożeńców. Co zrobić, aby pierwszy taniec pozostał  w naszej pamięci do końca życia.

“Wskazówki, które uświadomią nam, na co zwracać uwagę przygotowując się do pierwszego tańca.” 

 

Poradnik-pierwszy taniec weselny

Czyli wszystkie niezbędne wskazówki dla nowożeńców chcących dobrze się przygotować do swojego ślubu!

Zebraliśmy w tym poradniku pierwszego tańca informacje, które według nas mogą nurtować każdą przyszłą Pannę Młodą i przyszłego Pana Młodego.

Kiedy rozpocząć naukę?

Zachęcamy, aby naukę i przygotowania do swojego pierwszego tańca weselnego rozpocząć jak najwcześniej, nawet rok czy dwa lata przed swoim ślubem. Wówczas można ze spokojem nauczyć się tańczyć wszystkiego, co niezbędne, a zdobyta wiedza i umiejętności będą ugruntowane i doskonale wyćwiczone.

Doświadczenie przygotowanych par podpowiada nam, że najlepiej przygotowuje się para, która uczęszcza najpierw na zajęcia grupowe (jest to mniejszy koszt, często też można skorzystać z kart Multi sport lub OK System, Profit czy innych kart oferowanych w miejscu pracy). Pakiet indywidualnych lekcji pierwszego tańca na przygotowanie wymarzonej choreografii najlepiej wykupić w późniejszym terminie, to znaczy 2-4 miesiące przed ślubem. 

Często samo przygotowanie oraz wyćwiczenie układu pierwszego tańca weselnego jest bardzo indywidualną kwestią. Zależy to od wielu czynników, między innymi od:

- długości utworu,

- rodzaju tańca,

- stopnia zaawansowania układu,

- ilości czasu wolnego oraz

- od tego czy będziemy ćwiczyć również w domu czy tylko na zajęciach.

Zdarzają się również tzw. Pary "Last Minute", które rozpoczynają naukę pierwszego tańca przykładowo dopiero dwa tygodnie przed weselem. Dla dobrego instruktora nie będzie stanowiło problemu przygotowanie pary i choreografii weselnej w tak krótkim czasie, choć może zdarzyć się sytuacja, że wszystkie terminy będą już zajęte.  Ilości lekcji potrzebna do opanowania średnio zaawansowanego układu to ok. 5-8 lekcji. Często wybieraną opcją w takich sytuacjach są dwie lekcje z rzędu. Zachęcamy również do nagrywania fragmentów lekcji i choreografii w celu ćwiczenia i powtarzania poza zajęciami. W końcu trening czyni Mistrza!

Jak przygotować się na lekcje pierwszego tańca weselnego?

Na lekcje pierwszego tańca zabieramy ze sobą obowiązkowo obuwie zmienne, polecam aby każdy kursant miał czyste, wygodne i nierysujące parkietu obuwie. Paniom zalecamy obuwie na obcasie zbliżonym do butów ślubnych. Butelka wody lub ręcznik też czasem się przydają.. 

Wybór wymarzonego utworu  

Choreografię pierwszego tańca można ułożyć do różnych utworów. Należy przy tym pamiętać, że nie każda piosenka będzie odpowiednia.  Ważne jest, aby piosenka pasowała do uroczystości, jak i samej Pary Młodej. Można pięknie zatańczyć do klasycznej, dostojnej muzyki np. w rytmie walca czy rumby, jak i zaszaleć i wykonać choreografię do rock&rolla, salsy, bachaty czy nawet tańca dyskotekowego.

Jeśli jednak nie mają Państwo pomysłu na piosenkę, warto skorzystać z porady instruktora, który dopyta i zaproponuje kilka utworów, tak aby porwały gości weselnych lub wzruszyły ich do łez.

Czas trwania utworu nie powinien mieć wpływu na Państwa wybór, piosenkę można skrócić, bądź wyciszyć, a przeciętny układ  pierwszego tańca zajmuje zazwyczaj od 1,5 do 3 minut.

Ważne jest, aby to Państwo Młodzi czuli się dobrze w ułożonej choreografii. Bowiem oglądający widzowie koncentrują się głównie na emocjach, mimice i ogólnym wrażeniu, stąd same kroki nie są najważniejsze. W całym układzie najważniejszy jest ciekawy i zachęcający gości do oglądania efekt.

Jeśli zależy nam na eleganckim pierwszym tańcu, który będzie prosty, spokojny, a zarazem dostojny, to proponuję  układ na bazie kroków walca angielskiego. W przypadku, gdy Państwa wymarzony pierwszy taniec ma być zjawiskowy, dynamiczny i porywający publiczność, to polecam walca wiedeńskiego.

Jeżeli jednak nie zależy Państwu na choreografii, której zapamiętanie i odtworzenie w tak ważnym momencie może być trudne, warto wybrać lekcje z zakresu disco-foxa tzw.  tańca użytkowego, które ułatwiają swobodne poruszenie się po parkiecie zarówno podczas pierwszego tańca, jak i późniejszej zabawy z gośćmi wesela.

Jaki taniec wybrać?

Taniec powinien być dopasowany do wybranego utworu. Oczywiście wiąże się to również ze stylem Pary Młodej, jak i całego ślubu. Czy Para Młoda podczas pierwszego tańca chce pójść w klasykę, romantyczne chwile, czy też w szalony sposób chce zachęcić gości do wspólnej zabawy?

Same kroki powinny być dopasowane do muzyki i wybranego utworu. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ale powinny być na tyle proste, by były łatwe do zapamiętania i zatańczenia, a mimo to wyglądały nietuzinkowo. 

Jest też grono osób, które decyduje się na swój pierwszy taniec na bazie kroków, które w przeciągu wesela będą mogły wykorzystać, czy to tańcząc ze sobą,  czy z innymi uczestnikami uroczystości. Wówczas najlepiej wybrać naukę dico-foxa, czyli tańca użytkowego albo tzw. tańca weselnego. Nauka takiej choreografii ułatwi nie tylko swobodne poruszanie się po parkiecie  podczas pierwszego tańca, ale również w czasie późniejszej zabawy z gośćmi weselnymi.

Ważnym elementem misji instruktora tańca powinno być tworzenie niepowtarzalnych i wymarzonych choreografii, które będą odzwierciedlały samą Parę Młodą oraz uroczystość weselną.

Co, jeśli nie słyszę rytmu?

Jak doskonale wiemy, nie wszystkie osoby posiadają tak samo rozwinięte umiejętności poczucia rytmu i muzykalności. Nic strasznego się nie dzieje, trzeba jednak zwrócić większą uwagę na dobór utworu. Jest sporo piosenek, które mają bardzo wyraźnie wystukiwany rytm. Jeśli instruktor tańca wprowadzi na zajęcia ćwiczenia rytmiczno-umuzykalniające oraz wytłumaczy, na co trzeba zwracać uwagę, to dosłownie każdy, nawet ten, któremu "słoń nadepnął na ucho" i komu "muzyka w tańcu nie przeszkadza" jest w stanie nauczyć się pierwszego tańca do rytmu odpowiedniej muzyki. 

Podnoszenie czy jego brak?

Podnoszenia podczas pierwszego tańca weselnego, mogło by się zdawać, są czymś oczywistym. Jednak wiele Par Młodych z różnej przyczyny chce z nich rezygnować. Czy to ze względu na brak umiejętności, stres, bądź problemy zdrowotne. 

Powinniśmy sobie uświadomić, że pierwszy taniec, aby był zjawiskowy, potrzebuje kilku elementów show. Niekonieczne muszą to być podnoszenia, można na wiele innych sposobów oczarować swoją publiczność w tym wyjątkowym dniu. Poprzez elementy gry aktorskiej, subtelne spojrzenie, elementy zaskoczenia, uśmiech czy choćby pocałunek nietypowym momencie trwania pierwszego tańca!  Jest wiele sposobów, zarówno klasycznych, romantycznych, jak i szalonych. Ograniczeniem jest tylko Wasza wyobraźnia oraz Waszego choreografa. 

Z podnoszeniami, jak z dobrym garniturem, dobrze dopasowane wyglądają zjawiskowo i oczarują każdego!